22 mar 2016

lepszy sen


Witam !
Dziś jak sprawić dziecku lepszy sen. Sen u dziecka to podstawa, kiedy dziecko jest wyspane jest żywsze i mniej marudne. Lecz nie każde dziecko potrafi zasnąć, przedstawię wam jak ułatwić tą czynność. 
„ Słyszałam, jak ludzie opowiadali, że często chodzili do pokoju niemowlęcia, aby sprawdzić, czy oddycha. Myślałam, że to żary, a teraz sama to robię nawet w środku nocy. "

Zanim zostałam matką, opowieści o sprawdzaniu, czy dziecko oddycha, brzmiały jak żart. Teraz nie ma w tym nic śmiesznego. Budzę się oblana zimnym potem, w kompletnej ciszy, i myślę co się stało, że minęło już pięć godzin, a dziecko się nie obudziło. Albo innym razem przechodzę obok łóżeczka, a dziecko leży tak nieruchomo, że muszę nim lekko potrząsnąć, aby sprawdzić czy żyje . Jeszcze innego dnia chrapie tak głośno, że myślę, iż ma kłopoty z oddychaniem.  – Teraz już wiem, że to normalne u niektórych bobasów, chociaż i tak częściej czuwam niż śpię. 


Kilka porad aby dziecko miało lepszy sen :

Dzieci które gorzej sypiają, można im pomóc stwarzając warunki w części przypominającej ich pierwszy domek, jakim było matczyne łono .

- Wygodne i przytulne miejsce do spania. Łóżeczko to wspaniały wynalazek na sen, ale w pierwszych tygodniach wiele noworodków w jakiś sposób wyczuwa jego obszerność i nie czuje się zbyt dobrze. Leżąc na środku materacyka z dala od ścianek łóżeczka. Jeśli widzisz, że twoje dziecko właśnie się tak czuje, zastąp łóżeczko staroświecką kołyską, koszem wiklinowym lub głębokim wózkiem. ( u nas świetnie sprawdził się wózek z głęboką gondolą, nawet maleństwo uwielbiało jak się nim delikatnie buja ) Te sprzęty są przytulniejsze i z tego powodu przypominają dziecku dziewięciomiesięczny pobyt w ciasnym otoczeniu macicy.

- Kontrolowanie temperatury powietrza. Zbyt wysoka lub niska temperatura w pokoju gdzie dziecko sypia może również źle wpływać na sen. Najlepiej gdyby temperatura była stała między 19-20 *

- Lulanie dziecka. W Macicy nie narodzone dziecko jest najbardziej aktywne - gdy matka odpoczywa, kiedy się porusza - dziecko się wyciszają, dzięki kołyszącym się ruchom. Poza łonem matki ruchy kołyszące nadal mają mają działanie uspakajające . Kołysanie, huśtanie pomagają w ukojeniu dziecka i jego usypianiu .

- Kojące dźwięki . Przez wiele miesięcy bicie twojego serca, burczenie w brzuchu i twój głos zabawiały i uspakajały dziecko. Teraz spanie może być trudne dla maleństwa bez żadnych odgłosów w tle. Spróbuj włączyć cicho szumiący wentylator czy też nawilżacz powietrza ( Nam pomógł miś szumiś oraz szczeniaczek z kołysankami firmy Fisher Price, w lato za to doskonale mały wentylatorek, który by uśpił każdego ) lub cokolwiek, co wydaje dźwięk podobny do odgłosów błyszczących przez dziecko w macicy.

- Zachowanie rytmu. Ponieważ noworodki zawsze zasypiają podczas karmienia , wic rytuał regularnego wieczornego kładzenia do łóżka wydaje się zbędny. Nigdy nie jest za wcześnie, aby rozpocząć takie rutynowe zajęcia związane ze snem, a na pewno powinny one stałym punktem dnia, zanim dziecko ukończy sześć miesięcy. Ciepła kąpiel, przebranie w piżamkę ,chwila wyciszającej zabawy na twoim łóżku, śpiewanie kołysanek działa kojąca nawet na maleńkie noworodki.
Mam nadzieję, że pomogłam niektórym mamą tym przyszłym i tym obecnym. Pochwalcie się jakie wy macie pomysły na usypianie swoich pociech 


Pozdrawiam Sandi H ♥

1 komentarz:

  1. Nam pomogl dźwięk suszarki który nagrałam podczas suszenia wlosów na telefon, a później miś Scout (Firmy leapfrog) i jego kołysanki :) Oczywiście pierwsze 3 miesiące synek spał w gondoli. :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2015 |Szablon wykonany przez Panna Kameralna|kontakt: ulaczerwinskaa@gmail.com